Πέμπτη 4 Απριλίου 2024

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: 5η διαδοχική νίκη για τον Αμύντα και τώρα «τελικός» με το Πανόραμα

Τη 5η διαδοχική του νίκη στο Πρωτάθλημα Χάντμπολ της Β΄Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών πανηγύρισε την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024, η ομάδα του Αμύντα Αμυνταίου που επικράτησε σε εξ΄ αναβολής αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική του Α.Ο. Κοζάνης με 32 -24. Η προσοχή πλέον στρέφεται στο ντέρμπι κορυφής με το Πανόραμα, που είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 6 Απριλίου 2024 και ώρα 17:30 στο ΔΑΚ Αμυνταίου.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο ΔΑΚ Κοζάνης, οΑμύντας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο μετά το 10λεπτό και με πολυφωνία στο σκοράρισμα, δεν δυσκολεύτηκε να αποκτήσει από το πρώτο ημίχρονο προβάδισμα νίκης (18-11) απέναντι στην εφηβική ομάδα του Α.Ο. Κοζάνης.

Παρά το γεγονός ότι ο προπονητής του Αμύντα ΔημήτρηςΠασιαλής χρησιμοποίησε και τους 16 παίκτες που είχε στη διάθεση του, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος και η κόρνα της λήξης απλά επισφράγισε τη νίκη των φιλεξενουμένων με σκόρ 32-24.

Πρώτος σκόρερ για τον Αμύντα ο ΚωνσταντίνοςΜυλόπουλος με 6 τέρματα, ενώ για τους γηπεδούχος ο Γιώργος Διαμαντίδης σημείωσε 5 τέρματα.

Διαιτητές: Αγγελίδης -  Πήτας

5λεπτα: 2-1, 5-4, 7-9, 7-11, 9-15, 11-18 ημχ., 13-20, 15-21, 15-23, 17-26, 19-28, 24-32.

ΑΟ Κοζάνης (Μ. Μιχαηλίδης): Κίκης Χρ. 4, ΚίκηςΙωαν., Χαραλαμπίδης, Τελικοστόγλου 4, Ζώρος 3, Μητραγκας, Τσαουσίδης, Σαχπατζίδης, Κανάκης 1, Κοντούδης 3, Μετάνι 4, Διαμαντίδης 5, Ταρλής, Χαϊτας.

Δίλεπτες αποβολές: 4        Πέναλτι: 5/5

Αμύντας Αμυνταίου (Δ. Πασιαλής  - Χρ. Φυραρίδης): Κόλλιας Δημ. 3, Τοπτσίδης 1, Ασιανός (τφ), Μυλόπουλος 6, Παπαδόπουλος Δήμ. 2, Πετρίδης Δ. 1, Παπαχρήστου Αλ. 2, Ξεκουκουλωτάκης 4, Παπαχρήστου Γιωργ. 2, Τζοβάρας 3, Γιαννιτσόπουλος, Παπαδόπουλος Διαμ. 3, Μπόνας (τφ), Κόλλιας Ζαφ. 4, Κωνσταντινίδης, Παπακοσμάς 1.

Δίλεπτες αποβολές: 7        Πέναλτι: 5/7