Κυριακή 10 Μαρτίου 2024

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Ο Αμύντας Αμυνταίου κέρδισε την Καστοριά και προετοιμάζεται για το ντέρμπι με τον Βόλο

Ο Αμύντας Αμυνταίουκέρδισε με τη ψυχή στο στόμα την Καστοριά μεσκόρ 21-18 στο ΔΑΚ Αμυνταίου, παρέμεινε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και στρέφει πλέον την προσοχή τουστο ντέρμπι με τον Κένταυρο Αγριάς Βόλου (23/03/2024), το οποίο θα κρίνει ποια από τις δύο ομάδες θα παραμείνει ζωντανή στο παιχνίδι της ανόδου στην Α2.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη στην επίθεση, με συνέπεια το πρώτο ημίχρονο να κλείσει με χαμηλό σκόρ8-7 υπέρ του Αμύντα.

Στην επανάληψη οι Καστοριανοί βρήκαν χώρους στην άμυνα του Αμύντα και συνδυασμό μετις επεμβάσεις του τερματοφύλακα Πούλιουπροηγήθηκαν στο 51λεπτό με σκορ 18-16.Οι παίκτες του Αμύντα με τη βοήθεια του κόσμου που γέμισε τις κερκίδες του ΔΑΚ Αμυνταίου, σημείωσαν 5-1 επι μέρους σκόρ στα τελευταία 9λεπτάκαι έφτασαν στην κατάκτηση τουροζ φύλλου.

Διαιτητές:Πατιός-Πήτας.

5λεπτα: 1-1,2-2,2-3,4-6,6-8,7-8 (ημχ.), 10-9,12-12,15-15,17-16,17-19,18-21.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ:(Η. Τάρες): Γκουντούλας, Πούλιος, Πούλιος 1, Τζιφονώτας 1, Κωνσταντινίδης 4, Κέμπας 3, Δόκαλος 1, Πισιώτης, Πέσσιος, Μπαμπαράτσας 2, Νικολαίδης 6.

Δίλεπτες Αποβολές: 4, Πέναλτι: 4/4

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ:(Δ. Πασιαλής – Χρ. Φυραρίδης), Μπιλιούσης 4, Δημ.Κόλλιας 4, Τοπτσίδης, Ασιανός (τφ), ΚόλλιαςΖαφ., ΠαπαχρήστουΓιωρ. 1, ΠετρίδηςΔημ. , Τζοβάρας 3, Γιαννόπουλος 2, ΠαπαδόπουλοςΔημ 1, ΠαπαχρήστουΑλεξ., Μηλόπουλος 3, Ρόμπης 3, Γιαννιτσόπουλος, ΠαπαδόπουλοςΔιαμ. 1.

Δίλεπτες Αποβολές: 3, Πέναλτι: 3/4.