Δευτέρα 4 Μαρτίου 2024

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Νίκη με καλή εμφάνιση για την ομάδα του Αμύντα Αμυνταίου

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Αμύντας Αμυνταίου επι της Γυμναστικής Ένωσης Δράμας με σκορ 33-24, στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 2 Μαρτίου 2024 στο ΔΑΚ Αμυνταίου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Β Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Η ομάδα του Αμύντα ήταν ανώτερη καθ΄ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, καθώς βρήκαν δίχτυα 11 από τους 16 παίκτες και αυτοματισμούς που διασπούσαν κάθε αμυντική διάταξη των φιλοξενουμένων, προηγήθηκε στο ημίχρονο με διαφορά 5 τερμάτων 17-12 και στην επανάληψη με μικρά σερί έφτασε εύκολα τη διαφορά στο +9 (33-24).

Για τους νικητές 6 τέρματα σημείωσε ο Γιώργος Παπαχρήστου και ακολούθησαν οι Τζοβάρας, Ρόμπης και Γιαννόπουλος με 4 τέρματα, ενώ για τους φιλοξενούμενος ο Θωμίδης πέτυχε 11 τέρματα.

Εμβόλιμη αναμέτρηση την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 για τον Αμύντα, που υποδέχεται στις 19:00 στο ΔΑΚ Αμυνταίου την Καστοριά.

Διαιτητές: Λάσκαρης – Παρούσης

10λεπτα: 6-4, 8-8, 17-12 ημχ., 23-19, 28-23, 33-24.

Αμύντας Αμυνταίου (Φυραρίδης Χρ.): Μπιλιούσης 2, Κόλλιας Δημ. 3, Τοπτσίδης, Ασιανός (τφ), Μηλιόπουλος 2, Ρόμπης 4, Παπαχρήστου Αλ. Κόλλιας Ζαφ., Παπαδόπουλος Δημ. 1, Πετρίδης Δημ 3, Κωνσταντινίδης 1, Παπαχρήστου Γιωρ. 6, Γιαννόπουλος 4, Τζοβάρας 4, Γιαννιτσόπουλος, Παπαδόπουλος Διαμ. 3.

Πέναλτι: 2/2  Δίλεπτες Αποβολές: 4

Γ.Ε. Δράμας (Γουλιαρίδης Κων. – Καραγιάννης Αλ.): Αμουτσιάς 1, Δρανοβάλης, Θωμίδης 11, Ιορδανίδης 3, Καμπάταγης 3, Καραγιάννης Γιώργ. , Καραγιάννης Γιωρ. 3, Κοτζαπαναγιώτης 2, Λαζαρίδης 1, Παπαδόπουλος, Πούλιος,Χιλιώτης, Μπαρλιάτσας, Τσεπενέκης.

Πέναλτι: 3/4  Δίλεπτες Αποβολές: 2